Populizmus Fica, Mikloša a Sulíka

Autor: Peter Švec | 8.3.2012 o 7:21 | (upravené 9.3.2012 o 9:46) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  280x

Ako tak človek sleduje prebiehajúcu kampaň a odpočíta si reči o Gorilách a kole, musí riadne uši nastražiť ( ako Galko), aby počul niečo o programoch jednotlivých strán. Ale asi najčastejšie zo strany SMER-SD počujem dva headliny a to : 1. Zaslúžime si istoty 2. Bohatí by mali platiť viac

Chcem sa teraz zamerať na vetu „Bohatí by mali platiť viac". Ak sa na to logicky pozrieme, zistíme,  že existencia rovnej dane na úrovni 20% (DPH) neznamená, že každý platí rovnako, ale znamená to, že každý platí rovnaké percento dane a to je veľký rozdiel. Už žiaci na základnej škole vedia, že percentá majú krásnu vlastnosť, dá sa povedať, že to je určitá solidárna supervlastnosť percent a to tá, že : 20% z 100€ je 20€ a 20% z 1 000 000 je 200 000€. Ale dôležité je si uvedomiť, že hovoríme o DPH, to znamená o dani za spotrebu a vytvorením rovnej dane ako dogmy pravice sa stala zaujímavá vec, DPH na potraviny, lieky a základné životné podmienky sa zvýšila a daň za nadštandardné a luxusné veci sa znížila a tak vznikla rovná. Teda chudobný a priemerne zarábajúcim občanom všetko základné zdraželo a pre vrstvu bohatých nadštandardný a luxusný tovar zlacnel čiže má pravdu každý kto hovorí, že rovná daň najviac zasiahla najnižšie vrstvy, lebo tie si luxus nemôžu dovoliť, takže im je jedno či zlacnel, im zdraželi potraviny, lieky, knihy atď. Takže ak Mikloš tvrdí, že rovná daň, je všeliek a pomáha chudobným tak to je populizmus. Možným liekom je daň z luxusu, len čo je luxus na Slovensku? :o)

Ale ako bez populizmu zabezpečiť, aby bohatí skutočne platili viac? Je to jednoduché a to maličkou zmenou v odvodoch. Lebo málo kto na Slovensku vie, že nie každý platí na Slovensku odvody z celej svoje hrubej mzdy !!! Za obdobie od 1. januára 2012 je minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR, maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR. To znamená že odvody neplatia tí čo zarábajú do 339,89€ mesačne to je super, ale tí čo zarábajú 4 000€, 7 000€, 15 000€ alebo 30 000€ mesačne platia odvody iba zo sumy 3 076€!!! Tuto je obrovský potenciál prijmov štátu, ak by sa tento odvodový strop zrušil, ale nikto či Dzurinda, Fico, alebo Radičová toto bohatým zatiaľ nespravili a tárajú nám tu populistické reči o nedostatku peňazí a všetky náklady musí platiť na Slovensku stredná vrstva,  lebo chudobní a bohatí sú chránení. Ale Slovensko je krajina paradoxov napr. Pravica robí ľavicovú politiku, Ľavica robí pravicovú politiku a stredná vrstva je na Slovensku chudobná! Na jar roku 2010 som o tom písal mail Sulíkovi a odpísal mi že odvodové stropy nie je možné zrušiť, hmm tak sa teda znovu vybúrte na strednej vrstve a po vzore Ruska tu na Slovensku budú len dve vrstvy chudoba a milionári, super :o)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?