Na Slovensku dozrel čas na elektronické referendá

Autor: Peter Švec | 18.2.2012 o 15:26 | (upravené 18.2.2012 o 18:27) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  594x

Myslím že už dozrel čas, aby konečne zaviedli na Slovensku elektronické referendum veď  je  predsa rok 2012 máme 21. storočie a u nás sa počítajú lístky ručne a náklady na referendum sú astronomické a tým naša politická lúza úmyselne paralyzuje názor ľudu a udržiava partokraciu.

Ak sa pozrieme na posledné Sulíkové referendum, ktoré sa na Slovensku uskutočnilo v sobotu 18. septembra 2010, stálo 7.224.000 € (217 630 224 SKK) Z toho pre Ministerstvo vnútra SR išlo 5.964.000 eur a pre Štatistický úrad SR 1.260.000 eur. Vyplýva to z organizačno-technického zabezpečenia referenda v roku 2010, ktoré na svojom rokovaní schválila vláda. Je toto vôbec normálne? Ak sa pozrieme na krajinu kde je do roka cca 200 referend teda do Švajčiarska tam sa prvé celonárodné referendum konalo už v roku 1802 a to o novej ústave. Ideál priamej demokracie bol populárny aj medzi socialistickými hnutiami v mnohých európskych krajinách. Napríklad „Volksge-setzgebung" (legislatíva ľudu) sa objavila už v zakladajúcom programe Nemeckej sociálnodemokratickej robotníckej strany (Sozialdemokratische Arbeiterspartei) v roku 1869. Na federálnej úrovni vo Švajčiarsku, v ktorom je asi 4,8 milióna oprávnených voličov, sú najdôležitejšie tri nástroje priamej demokracie. Celošvajčiarske referendá sú na každej úrovni záväzné. Povinné referendum bolo zavedené v roku 1848. O každej zmene a doplnení ústavy je vláda povinná zvolať referendum a rovnako aj o vstupe Švajčiarska do medzinárodných organizácií a o naliehavých zákonoch. Ústavná ľudová iniciatíva (skrátene ľudová iniciatíva) zavedená v roku 1891 umožňuje občanom, aby získali referendum pre svoje vlastné písomné návrhy, ak zozbierajú 100 000 podpisov v priebehu 18 mesiacov. Okrem ľudovej iniciatívy existuje aj odvolanie alebo „Abberufung", čo je zaujímavý postup priamej demokracie. Odvolanie znamená, že voleného alebo verejného činiteľa (napríklad sudcu) možno zosadiť z funkcie ľudovou iniciatívou. A nie len vo Švajčiarsku ale aj v iných krajinách je prepracovaný tento neoddeliteľný nástroj ľudu nástroj priamej demokracie, len u nás to je pomaly nadávka ak chce niekto referendum, výhovorky aké to je drahé a zase príde málo ľudí. Ako som sa dočítal, na druhej strane Karl Marx sa vyjadroval o ideáli priamej demokracie veľmi kriticky. Ako naši oligarchovia, gorily, šimpanzy a ich prisluhovači.

Nevidím dôvod prečo by to u nás nefungovalo. Stačí aby si spolu sadli odborníci na IT a IT bezpečnosť a navrhli ako znížiť náklady na Slovenské referendá na minimum. Aby využili rôznorodú ponuku technických a informačných systémov, aby konečne v 21, storočí boli na Slovensku elektronické referendá. Dá sa to, len to brzdia politici, lebo by sme im išli po prstoch a ony sa boja, že si budú musieť premyslieť svoje činy v Ilave a to na dlho :o)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?