Žiadajme zmenu volebného zákona !!!

Autor: Peter Švec | 31.1.2012 o 12:01 | (upravené 31.1.2012 o 12:12) Karma článku: 15,56 | Prečítané:  1948x

Je na čase zamyslieť sa nad pravidlami, ktoré dávajú na Slovensku moc politickým stranám.. Strana navrhne 150 ľudí ona za nich akože ručí, zvolení dostanú mandát, no musia poslúchať svojho predsedu strany a tým sa porušujú ich ústavné práva na výkon mandátu a paradoxne má poslanecký sľub znenie : "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Ilustračná :o)Ilustračná :o)

Keďže každý poslanec musí poslúchať predsedu strany a predsedu poslaneckého klubu inak sú terorizovaní, očierňovaní, odvolávaní, vyhadzovaní, máme s tým skúsenosti už za čias Mečiara cez Dzurindu, Fica až po Radičovú. To znamená, že ak niekto z nich kradne a koná proti záujmom Slovenskej Republiky nejde o skutky jednotlivca ale o pešiaka politickej strany teda asi ide o organizovaný zločin tak ako Mafia. Naše strany sa však v týchto prípadoch vedia hneď ohradiť ako napríklad pán Ďurkovský z KDH, ktorý údajne zdevastoval ekonomicky Bratislavu, jednoducho vystúpi  z KDH a tí čo ostali v KDH začnú hovoriť : „čo stým my máme, veď on už nie je člen strany, jeho sa pýtajte" A takýchto príkladov je oveľa viac a je to vidieť najmä u ich nominantoch, ktorých podľa straníckych knižiek popchajú na lukratívne fleky po celom Slovensku, kde ich niektorí pomaly drancujú, tunelujú a kradnú verejné peniaze či dohadzujú kšefty svojim a príde sa na nejakú zlodejinu, strana ktorá ho tam nominovala sa od neho dištancuje odvolá ho a on si zoberie odstupné 50 000 - 90 000€, nikto ho tresne nestíha a ide sa ďalej, takýchto príkladov sú stovky !!!

Ako to teda odstrániť? Najväčšou chybou sú stranícke nominácie, kde sú dosádzaní takí ľudia do štátneho aparátu, ktorí o práci v nich nemajú ani šajnu, česť výnimkám. A malo by sa začínať od ministrov. Prezident by mal po voľbách vyhlásiť verejnú súťaž na posty ministrov, kde by museli deklarovať bezúhonnosť, majetkové pomery a absolvovať skúšky z odbornosti, detektor lži a psychotesty. Inštalovaní ministri by mali na svojich rezortoch obdobne vyhlásiť verejné súťaže, kde kritériom by bola odborná zdatnosť a bezúhonnosť a nie stranícka knižka ako za socializmu. Tak isto je dôležité zaviesť pravidlo: „8 rokov výkonu funkcie a dosť !!!" Aby sa konečne niečo spravilo a nepočúvali sme iba populistov, ktorí tárajú a sľubujú, len aby boli stále a stále volení. Konečne by sa mal zmeniť systém jedného volebného okrsku a to na systém, kde by bol každý kraj volebným okrskom, kde by sme si mohli ľudia zvoliť schopných ľudí z regiónov a to ľudí, ktorých naozaj poznajú a nie skupinu tých istých 100 ľudí z Bratislavy. A pomerným systémom by sa rozložil počet mandátov podľa počtu obyvateľom na kraje kde ich súčet by bol 150, ktorý by sedeli v parlamente. Týmto by sa poslanecké stoličky obsadili osobnosťami z regiónov, ktorí najlepšie vedia čo Slovač potrebuje. Každý kraj by bol zodpovedný za svoj okruh poslancov. Vyzeralo by to takto:


Kraje    Počet obyvateľov    Percentá    Mandáty


BA            599 042                   11%          17
TT            550 918                   10%          15

TN           604 917                    11%         17
NR           712 312                    13%         20
ZA           692 434                    13%         19
BB           661 343                    12%         18
PV           791 335                    15%         22
KE           766 650                    14%         21

--------------------------------------------------------------
Spolu:  5 378 951                 100%          150


Ako je jasne vidieť konečne by sa riešili potreby iných regiónov ako je len BA a TT a paradoxne majú najmenej mandátov :o) Konečne by sa inak rozdelilo rozmiestnenie  priemyslu diaľnic atď. Potvrdením je napríklad verejne už prezentovaný paradox kedy človek ako je p. Janiš z SDKÚ-DS nemal v komunálnych voľbách ani takú podporu v regióne, aby sa stal poslancom miestneho zastupiteľstva, ale na kandidátke ho Dzurinda pretlačí bez problémov do parlamentu a tak nám vládnu ktovie akí exoti a občan na nich nemá dosah. V tomto systéme by nezáležalo na straníckej príslušnosti, ale na osobnostiach a odborníkoch z regiónu !!! potom by mohli v parlamente vytvoriť rôzne frakcie tak ako je to v Euro parlamente. Konečne by mohli slobodne vykonávať svoj mandát hlasovať podľa vedomia a svojho svedomia a budú sa zodpovedať pred svojimi voličmi vo svojom kraji !!!
Je však jasné, že tento model si musíme presadiť my občania, pretože strany sa koryta nepustia a ďalej budú možno páchať organizovanú trestnú činnosť. Preto prosím organizátorov protestu Gorila, aby tento model navrhli ľuďom z tribún a aby sme ho spoločne presadili !!!  Aby konečne vládol hlas ľudu hlas regiónov hlas spravodlivosti a demokracie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?