Ako nám zobrali naše dejiny

Autor: Peter Švec | 26.8.2011 o 12:55 | (upravené 26.8.2011 o 13:12) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1883x

Nedávno som navštívil Viedeň a po potulkách po múzeách, katedrálach, Hofburgu a zámku Schönbrunn, som si uvedomil, že nás Slovákov naši vlastní politici pripravili o naše dejiny. A preto má každý Slovák pocit, ako keby sa tu na území našej krajiny, ( pre hejslovákov tou krajinou myslím Slovensko) objavil len tak z ničoho nič :o)

Keď tak chodíte po Viedni na každom kroku je naša história naša, nás Slovákov. Treba si uvedomiť, že Slováci boli jasne identifikovaní ako etnikum a kresťania vo Veľkej Morave do roku 907 aj následne v 10. storočí vo novo vzniknutom Uhorsku. Až koncom 10. storočia Maďari prijali kresťanstvo, ktoré miestni Slovania prijali už oveľa skôr. Nový uhorský štát (podobne ako český a poľský štát) prevzal podstatné impulzy z bývalej Veľkej Moravy.

Zjednocovací proces Uhorska dokončil uhorský vládca Štefan I. nazývaný Svätý (ktorého predkresťanské meno bolo Vajk) z rodu Arpádovcov (predtým maďarské knieža Nitrianska), ktorý sa z popudu pápeža roku 1000 stal prvým uhorským kráľom, a ktorý si do roku 1006 podmanil posledných staromaďarských náčelníkov. Tu je dôležité si uvedomiť, že išlo o zjednotenie národov !!! Žiadna Maďarizácia či násilné spojenie Karpackej kotliny udatnými Maďarmi. To znamená, že sme mali spoločných kráľov a posledným kráľom maďarskej národnosti  bol Ondrej III. 1290-1301. A zaujímavé sú slová zakladateľa Uhorského královstva sv. Štefana o tom, že kráľovstvo jedného jazyka a jedného obyčaja je slabé a krehké, sa ukázali byť prorockými, z krajiny, ktorá bola od stredoveku zhromaždišťom rozličných národností sa v modernej dobe stal štát s povesťou „žalár národov". Nacionálne agresívne etnikum Maďarov odštartovalo koniec tohto štátneho celku maďarizáciou ostatných národov, Tento proces sa začal v čase (koncom 19. storočia), kedy počet maďarského obyvateľstva v Uhorsku podľa oficiálneho sčítania tvoril len 29%. Jedným z výsledkov maďarizácie bolo postupné (ku koncu často len štatistické) zvyšovanie tohto podielu, až napokon v roku 1910 dosiahol 54,5% z 18 264 533 obyvateľov v časti Uhorska bez Chorvátska-Slavónska (stále len polovica obyvateľstva) resp. 48,2% z 20 867 077 obyvateľov v Uhorsku vrátane Chorvátska-Slavónska. Úradným jazykom v Uhorsku bola z dôvodu jeho národnostnej a jazykovej rozmanitosti odpradávna až do 60. rokov 19. storočia latinčina (1844 - 1848 prechodne maďarčina, 1848 - 1860 prechodne nemčina). Až potom sa maďarčina natrvalo stala aj úradným jazykom.

Pod pojem maďarizácia patrí napríklad rušenie nemaďarských škôl, zavedenie maďarčiny už do škôlok, rušenie spolkov a združení, zavádzanie vládnych pomaďarčovacích spolkov (napr. FEMKE), neuplatňovanie národnostného zákona z roku 1868, zákaz Matice slovenskej, Černovský masaker, Apponyiho školské zákony z roku 1907 atď. Za hlavný dôvod maďarizácie sa považuje fikcia jediného politického národa, na ktorej neochvejne lipli maďarskí politickí vodcovia najmä po Rakúsko - Maďarskom vyrovnaní. O ktoré sa pričinila Alžbeta Bavorská, zv. Sissi, ktorá bola všeobecne známa svojou náklonnosťou k Maďarom a bola nimi uctievaná ako „národná" kráľovná. Vo Viedni som sa dozvedel, že jej náklonnosť mala prozaickejší dôvod ako obdiv Maďarov a to, že jej svokra nenávidela Maďarov od ich povstania a útoku na Viedeň a Sisi zase nenávidela svoju svokru, matku jej manžela Františka Jozefa I. a tak jej týmto robila napriek, nenávidela Viedeň a často utekala do Uhorska, ktoré jej podľa jej slov pripomínalo jej rodné Bavorsko - kopce, hory, lesy a to znamená, že Sisi asi milovala Slovensko, lebo na maďaroch kopcov nieto, či? :o)

História nás Slovákov, je naozaj bohatá a siaha hlboko do minulosti, to znamená že sme nepadli do stredu Európy, len tak z ničoho nič a neobjavili sme sa na Európskej mape po „najväčšej" krivde na maďarskom národe a to Trianonská mierová zmluva presnejšie bola to len deklaratórna zmluva; hranice, v tej podobe, ako ich opisovala (až na menšie výnimky), totiž stanovila už Najvyššia rada spojencov vo svojom uznesení z 12. júna 1919. Zmluvou boli potvrdené hranice Maďarska s Rakúskom, Česko-Slovenskom, Rumunskom a Juhosláviou.

A preto najväčším historickým omylom a najväčšou chybou Maďarov, bola ich bezhraničná neukojiteľná národnostná zverina a násilná maďarizácia, ktorá rozbila Naše Uhorsko, lebo Uhorsko bolo aj naše. Iba spolu a v porozumení môžu národy kráčať silnejšie ku budúcnosti, no nie so slučkou na krku a v útlaku ale ako bratia a spolu !!! :o)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?