Ako nám zobrali naše dejiny

Autor: Peter Švec | 26.8.2011 o 12:55 | (upravené 26.8.2011 o 13:12) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1888x

Nedávno som navštívil Viedeň a po potulkách po múzeách, katedrálach, Hofburgu a zámku Schönbrunn, som si uvedomil, že nás Slovákov naši vlastní politici pripravili o naše dejiny. A preto má každý Slovák pocit, ako keby sa tu na území našej krajiny, ( pre hejslovákov tou krajinou myslím Slovensko) objavil len tak z ničoho nič :o)

Keď tak chodíte po Viedni na každom kroku je naša história naša, nás Slovákov. Treba si uvedomiť, že Slováci boli jasne identifikovaní ako etnikum a kresťania vo Veľkej Morave do roku 907 aj následne v 10. storočí vo novo vzniknutom Uhorsku. Až koncom 10. storočia Maďari prijali kresťanstvo, ktoré miestni Slovania prijali už oveľa skôr. Nový uhorský štát (podobne ako český a poľský štát) prevzal podstatné impulzy z bývalej Veľkej Moravy.

Zjednocovací proces Uhorska dokončil uhorský vládca Štefan I. nazývaný Svätý (ktorého predkresťanské meno bolo Vajk) z rodu Arpádovcov (predtým maďarské knieža Nitrianska), ktorý sa z popudu pápeža roku 1000 stal prvým uhorským kráľom, a ktorý si do roku 1006 podmanil posledných staromaďarských náčelníkov. Tu je dôležité si uvedomiť, že išlo o zjednotenie národov !!! Žiadna Maďarizácia či násilné spojenie Karpackej kotliny udatnými Maďarmi. To znamená, že sme mali spoločných kráľov a posledným kráľom maďarskej národnosti  bol Ondrej III. 1290-1301. A zaujímavé sú slová zakladateľa Uhorského královstva sv. Štefana o tom, že kráľovstvo jedného jazyka a jedného obyčaja je slabé a krehké, sa ukázali byť prorockými, z krajiny, ktorá bola od stredoveku zhromaždišťom rozličných národností sa v modernej dobe stal štát s povesťou „žalár národov". Nacionálne agresívne etnikum Maďarov odštartovalo koniec tohto štátneho celku maďarizáciou ostatných národov, Tento proces sa začal v čase (koncom 19. storočia), kedy počet maďarského obyvateľstva v Uhorsku podľa oficiálneho sčítania tvoril len 29%. Jedným z výsledkov maďarizácie bolo postupné (ku koncu často len štatistické) zvyšovanie tohto podielu, až napokon v roku 1910 dosiahol 54,5% z 18 264 533 obyvateľov v časti Uhorska bez Chorvátska-Slavónska (stále len polovica obyvateľstva) resp. 48,2% z 20 867 077 obyvateľov v Uhorsku vrátane Chorvátska-Slavónska. Úradným jazykom v Uhorsku bola z dôvodu jeho národnostnej a jazykovej rozmanitosti odpradávna až do 60. rokov 19. storočia latinčina (1844 - 1848 prechodne maďarčina, 1848 - 1860 prechodne nemčina). Až potom sa maďarčina natrvalo stala aj úradným jazykom.

Pod pojem maďarizácia patrí napríklad rušenie nemaďarských škôl, zavedenie maďarčiny už do škôlok, rušenie spolkov a združení, zavádzanie vládnych pomaďarčovacích spolkov (napr. FEMKE), neuplatňovanie národnostného zákona z roku 1868, zákaz Matice slovenskej, Černovský masaker, Apponyiho školské zákony z roku 1907 atď. Za hlavný dôvod maďarizácie sa považuje fikcia jediného politického národa, na ktorej neochvejne lipli maďarskí politickí vodcovia najmä po Rakúsko - Maďarskom vyrovnaní. O ktoré sa pričinila Alžbeta Bavorská, zv. Sissi, ktorá bola všeobecne známa svojou náklonnosťou k Maďarom a bola nimi uctievaná ako „národná" kráľovná. Vo Viedni som sa dozvedel, že jej náklonnosť mala prozaickejší dôvod ako obdiv Maďarov a to, že jej svokra nenávidela Maďarov od ich povstania a útoku na Viedeň a Sisi zase nenávidela svoju svokru, matku jej manžela Františka Jozefa I. a tak jej týmto robila napriek, nenávidela Viedeň a často utekala do Uhorska, ktoré jej podľa jej slov pripomínalo jej rodné Bavorsko - kopce, hory, lesy a to znamená, že Sisi asi milovala Slovensko, lebo na maďaroch kopcov nieto, či? :o)

História nás Slovákov, je naozaj bohatá a siaha hlboko do minulosti, to znamená že sme nepadli do stredu Európy, len tak z ničoho nič a neobjavili sme sa na Európskej mape po „najväčšej" krivde na maďarskom národe a to Trianonská mierová zmluva presnejšie bola to len deklaratórna zmluva; hranice, v tej podobe, ako ich opisovala (až na menšie výnimky), totiž stanovila už Najvyššia rada spojencov vo svojom uznesení z 12. júna 1919. Zmluvou boli potvrdené hranice Maďarska s Rakúskom, Česko-Slovenskom, Rumunskom a Juhosláviou.

A preto najväčším historickým omylom a najväčšou chybou Maďarov, bola ich bezhraničná neukojiteľná národnostná zverina a násilná maďarizácia, ktorá rozbila Naše Uhorsko, lebo Uhorsko bolo aj naše. Iba spolu a v porozumení môžu národy kráčať silnejšie ku budúcnosti, no nie so slučkou na krku a v útlaku ale ako bratia a spolu !!! :o)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?